Malicious Apps In Play Store

Google: SSL Yüklerken web sitenizi tek seferde HTTPS’e Geçirin

Taşıma iÅŸlemini adım adım yapmayın, en iyi yöntem tek seferde halletmektir yoksa SEO sorunu yaÅŸarsınız.

HTTPS’ye geçiÅŸ yapmak SEO’nuzu etkileyebilir. EÄŸer aÅŸina deÄŸilseniz, SEO arama motoru optimizasyonu demektir. Online pazarda görünürlüÄŸünüzün artması önemlidir ve bu da arama sıralamalarında öne çıkarak gerçekleÅŸir. SEO’nun amacı web sitenizdeki içeriÄŸi arama sonuçlarında mümkün olan en üst sıraya yükseltmektir. Sıralamanız ne kadar yükselirse, iÅŸletmeniz de o kadar kârlı çıkacaktır.

Bazen bir web sitesine SSL sertifikası eklemek ve siteyi HTTPS’e taşımak arama sonuçlarınızın kısa süreli düÅŸmesine neden olabilir. Unutmayın ki, web sitenizi taşıdığınızda her sayfanızın URL yapısı da deÄŸiÅŸir ve HTTP yerine HTTPS ile baÅŸlarlar.

Fakat bu taşıma iÅŸleminde riskleri azaltacak yöntemler de vardır.

En Ä°yi Yöntem: Bütün Sitenizi Aynı Anda HTTPS’e Taşıyın

Geçen Cuma günü Google Hangout’ta konuÅŸan John Mueller, web sitelerinin HTTPS geçiÅŸinde Google’ın arama sonuçlarını nasıl ÅŸekillendirdiÄŸine ışık tuttu:

‘Genel anlamda HTTPS’ye geçecek olsam her ÅŸeyi tek seferde taşırdım. Web sitelerinizi daha büyük bir bölüme taşıdığınızda bu hareketleri tanımlamaya çalışıyoruz. Bu süreci daha hızlı hâle getirmeyi deniyoruz ve iÅŸlem tek seferde yapılınca bütün sitenin taşındığını anlamış oluyoruz. Bu yüzden eÄŸer adım adım taşırsanız, genellikle tanımlama iÅŸlemi daha uzun sürüyor ve ortaya hatalar da çıkabiliyor. Çünkü bazı noktaları kaçırma ihtimalimiz doÄŸuyor ve sizin sitenin sadece bir kısmını taşıdığınızı düÅŸünüyoruz. Gelecek ay baÅŸka bir parça taşınınca da, bunları nasıl ve nerede birleÅŸtireceÄŸimizde sorun yaşıyoruz. Bu yüzden benim tavsiyem deÄŸiÅŸikliÄŸi tek seferde yapmanız.’

Mueller’a göre 301 yönlendirmeleri kullanmak da ziyaretçilerinizi yeni HTTPS URL’lerine yönlendirmek için kusursuz bir metod.

Web Sitenizi HTTPS’e Parça Parça Taşımayın

Birçok web sitesi HTTPS taşıma iÅŸlemlerini küçük parçalar hâlinde gerçekleÅŸtiriyor ve açıkçası bu anlaşılabilir bir durum. Bazı kurumların cidden devasa altaypıları oluyor. Bazıları ise tüm site taşınmadan önce her ÅŸeyin yolunda gittiÄŸinden emin olmak istiyor ve öncesinde bazı testler gerçekleÅŸtiriyor.

Fakat emin olun bu yapmak isteyeceÄŸiniz bir hamle de deÄŸil.

Sitenin daha hassas, belli kısımlarını HTTPS’ye geçirip diÄŸerlerini korumasız bırakmak mantıklı gelebilir fakat bunu da yapmayın. En iyi yöntem sitenin tamamında ÅŸifreleme kullanmaktır. HTTPS Everywhere tarayıcılar tarafından ortaya atılan bir giriÅŸimdir. EÄŸer sitenizin tüm parçalarını ÅŸifrelemezseniz, bu sayfaların SEO cezası alma ÅŸansı doÄŸar ve ayrıca ortaya baÅŸka riskler de çıkar.

Ve tabii taşıma bittiÄŸinde arama sonuçlarında biraz gerilerseniz, bu konuda da SEO danışmanınızı suçlamayın. Mueller ÅŸu sözleri kullanıyor;

‘Genel olarak eÄŸer HTTPS taşımasını tek seferde yaparsanız site çoÄŸunlukla problemsiz çalışacaktır. Arama sonuçlarının tamamen dibe vurması gibi bir durum yaÅŸanmaz. Buna raÄŸmen web sitenizde büyük hamleler veya deÄŸiÅŸiklikler yaptığınızda potansiyel dalgalanmalar ortaya çıkabilir. Yani bu da aklınızda tutmak isteyeceÄŸiniz bir konu. EÄŸer sonuçlarda dalgalanma olursa paniklemeyin ve geçmesini bekleyin.’

Ne ÖÄŸrendik?

Ä°ÅŸte bugünün konusundan çıkarımlarımız;

- Bir SSL sertifikası yüklerken en doÄŸrusu HTTPS uzantısına siteyi tek seferde geçirmektir.

- Google web sitelerini tanımlarken tüm siteyi ele alır. Sadece belli parçaları yerinden oynatmak hatalara yol açabilir.

- Bu taşıma iÅŸlemi SEO’nuzu uzun vadeli etkilemeyecektir. Buna raÄŸmen arama sonuçları geçici olarak dalgalanabilir ve biraz aÅŸağılara düÅŸebilirsiniz.