Malicious Apps In Play Store

Google HTTPS’e Geçişi Zorunlu Hale Getiriyor

Google, bugün Web yöneticilerine Google Search Console aracılığıyla gönderdiÄŸi e-postada, HTTPS kullanmayan Web sitelerini  Ekim 2017 tarihinden itibaren Google Chrome üzerinde “Güvenli DeÄŸil” ÅŸeklinde göstereceÄŸini duyurdu. Söz konusu uyarı, HTTP üzerinden sunulan tüm sayfaların “güvenli deÄŸil” olarak iÅŸaretlenmesinin amaçlandığı uzun vadeli planın bir parçası olarak lanse edildi. HTTPS’e geçmeyi planlıyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? Gelin hep birlikte göz atalım.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, HTTPS protokolü sitenizi deÄŸil, sitenize gelen kullanıcıların verilerini güvenli kılmak için kullanılır. Sitenizin güvenliÄŸi farklı bir konu, veri gizliliÄŸi ise tamamen apayrı bir baÅŸka konudur. Google gibi çok sayıda kullanıcı verisi toplama kapasitesi olan firmalar, kullanıcı verilerini güvenli ortamda tutmayı taahhüt ederler. Ancak Web sitelerimiz bu tür büyük platformlardan bağımsız çalışmaktadırlar ve doÄŸrudan bir baÄŸlantı olmadığından, kullanıcı arama motorundan sonra giriÅŸ yaptığı Web sitesindeyken, kullanıcı verileri güvende olmayabilir. Google bu tür senaryolara doÄŸrudan veya dolaylı yoldan sebebiyet vermemek için Web sitelerinin -hangi koÅŸulda olursa olsun- HTTPS ile açılması gerektiÄŸini daha önce çok kere vurgulamıştı.

Bugün Google tarafından dünya genelinde milyonlarca web sitesi sahibine ya da yöneticisine sitelerinin Search Console hesapları aracılığıyla yollanan e-postanın içeriÄŸi aÅŸağıdaki ÅŸekilde:

“Chrome, http://www.siteadresi.com web sitesi üzerinde güvenlik uyarıları gösterecektir. Ekim 2017’den itibaren, kullanıcılar HTTP üzerinden sunulan sayfalardaki formlara metin girdiÄŸinde Chrome (sürüm 62), “GÜVENLÄ° DEĞİL” uyarısı gösterecektir. Aynı uyarı, Gizli modda açılan tüm HTTP sayfalarında da gösterilecektir.”

Search Console Yardım sayfasında Sitenizin güvenliÄŸini HTTPS ile saÄŸlama konusunda detaylı bilgi bulmanız mümkün.