Malicious Apps In Play Store

Google Chrome Temizliği: Windows Kullanıcıları İçin Yeni Özellik

Chrome Windows kullanıcıları artık temizlik işlemlerini hızlı-kolay bir şekilde yapacak ve daha güvende olacak.

 

Web tarayıcınız adeta internete açılan kapınız. Bunu bir düşünün, tarayıcınız olmadan kaybolurdunuz. Tarayıcılar web üzerinde bir ‘araç’ işlevi görürken, ziyaret ettiğiniz siteleri yorumlar ve kendi içlerinde sizi güvende tutacak bazı güvenlik önlemleri barındırırlar.

Son olarak da Google, Chrome Windows kullanıcıları için üç tane yeni güvenlik geliştirmesi gerçekleştirdi. Maalesef Mac ve Linux kullanıcıları bu değişikliklerden faydalanamayacak fakat onların zaten tehdit modelleri de biraz daha farklı. Google’ın güvenlik güncellemeleri şöyle;

- Ele geçirilen ayarları tespit etme

- Daha basit Chrome Temizleme Aracı

- Daha güçlü bir Temizleme Aracı motoru

Google artık herhangi bir zararlı programı veya işe yaramayan uygulamaları daha kolay, hızlı bulup temizlemenizi istiyor. Bu üçlü güncellemenin amacı da zaten bu.

Ele Geçirilen Ayarların Tespiti

İnternette gezip çeşitli şeyleri indirdiğinizde, Google Güvenli Gezinti tarafından korunuyorsunuz ve zararlı dosyalar, kötü web siteleri filtreleniyor. Maalesef bazı şeyler yine de tespit edilmeden sızmayı başarıyor. Google’ın yeni tespit özelliği ise izni olmayan bir ayara erişim sağlamaya çalışan her indirme girişiminde sizi uyaracak. Daha sonra da varsayılan ayarlarınıza geri dönecek.

Aynı zamanda chrome://settings/resetProfileSettings bağlantısını ziyaret ederek de istediğiniz zaman profil ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Daha Basit Chrome Temizliği

Windows Chrome kullanıcıları internet üzerinde çeşitli istenmeyen yazılımlarla uğraşırken, Google bu tarayıcı temizlik ve junkware kaldırma işlemini daha basit hâle geitrmek istiyor. Artık Google ne zaman istenmeyen bir program tespit ederse, Chrome kullanıcıları uyaracak ve programı silmeyi teklif edecek.

Daha Güçlü Temizlik Motoru

Google aynı zamanda malware tespit etme ve temizleme mekanizmasını da geliştirdi;

‘Chrome Temizleme Aracı’ndaki istenmeyen yazılımları tespit etme ve silme teknolojimizi de geliştirdik. Chrome’un sandbox teknolojisiyle IT güvenlik firması ESET’in tespit motorunu bir araya getirdik. Artık eskiye göre istenmeyen yazılımları daha kolay tespit edip kaldırabiliyoruz. Yani daha çok kişi Chrome Temizleme Aracı’ndan faydalanabilecek. Unutmayın ki bu yeni motorun genel amacı antivirüs değil. Sadece bizim istenmeyen yazılım ilkelerimizle uyuşmayan yazılımları kaldırıyor.’

Ne Öğrendik?

Google artık  bilgisayarınızı malware ve junkware yazılımlar dahil olmak üzere her türlü istenmeyen programdan korumak istiyor. Bu geliştirmelerle birlikte artık ayarlarınız daha güvenli olacak, indirmeleri daha güvenli yapabileceksiniz ve Google da zararlı yazılımları çabuk tespit edebilecek.

İşte bugünün haberinden öğrendiklerimiz;

- Google son olarak Chrome’un güvenlik özelliklerine üç yeni ekleme yaptı.

- Yeni özelliğin hedefi insanların tarayıcılarını temiz hâlde tutmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek.

 

- Google aynı zamanda malware ve junkware gibi istenmeyen yazılımları kaldıran motoru da geliştirdi.