Malicious Apps In Play Store

Google Chrome Temizliği: Windows Kullanıcıları İçin Yeni Özellik

Chrome Windows kullanıcıları artık temizlik iÅŸlemlerini hızlı-kolay bir ÅŸekilde yapacak ve daha güvende olacak.

 

Web tarayıcınız adeta internete açılan kapınız. Bunu bir düÅŸünün, tarayıcınız olmadan kaybolurdunuz. Tarayıcılar web üzerinde bir ‘araç’ iÅŸlevi görürken, ziyaret ettiÄŸiniz siteleri yorumlar ve kendi içlerinde sizi güvende tutacak bazı güvenlik önlemleri barındırırlar.

Son olarak da Google, Chrome Windows kullanıcıları için üç tane yeni güvenlik geliÅŸtirmesi gerçekleÅŸtirdi. Maalesef Mac ve Linux kullanıcıları bu deÄŸiÅŸikliklerden faydalanamayacak fakat onların zaten tehdit modelleri de biraz daha farklı. Google’ın güvenlik güncellemeleri ÅŸöyle;

- Ele geçirilen ayarları tespit etme

- Daha basit Chrome Temizleme Aracı

- Daha güçlü bir Temizleme Aracı motoru

Google artık herhangi bir zararlı programı veya iÅŸe yaramayan uygulamaları daha kolay, hızlı bulup temizlemenizi istiyor. Bu üçlü güncellemenin amacı da zaten bu.

Ele Geçirilen Ayarların Tespiti

Ä°nternette gezip çeÅŸitli ÅŸeyleri indirdiÄŸinizde, Google Güvenli Gezinti tarafından korunuyorsunuz ve zararlı dosyalar, kötü web siteleri filtreleniyor. Maalesef bazı ÅŸeyler yine de tespit edilmeden sızmayı baÅŸarıyor. Google’ın yeni tespit özelliÄŸi ise izni olmayan bir ayara eriÅŸim saÄŸlamaya çalışan her indirme giriÅŸiminde sizi uyaracak. Daha sonra da varsayılan ayarlarınıza geri dönecek.

Aynı zamanda chrome://settings/resetProfileSettings bağlantısını ziyaret ederek de istediğiniz zaman profil ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Daha Basit Chrome TemizliÄŸi

Windows Chrome kullanıcıları internet üzerinde çeÅŸitli istenmeyen yazılımlarla uÄŸraşırken, Google bu tarayıcı temizlik ve junkware kaldırma iÅŸlemini daha basit hâle geitrmek istiyor. Artık Google ne zaman istenmeyen bir program tespit ederse, Chrome kullanıcıları uyaracak ve programı silmeyi teklif edecek.

Daha Güçlü Temizlik Motoru

Google aynı zamanda malware tespit etme ve temizleme mekanizmasını da geliştirdi;

‘Chrome Temizleme Aracı’ndaki istenmeyen yazılımları tespit etme ve silme teknolojimizi de geliÅŸtirdik. Chrome’un sandbox teknolojisiyle IT güvenlik firması ESET’in tespit motorunu bir araya getirdik. Artık eskiye göre istenmeyen yazılımları daha kolay tespit edip kaldırabiliyoruz. Yani daha çok kiÅŸi Chrome Temizleme Aracı’ndan faydalanabilecek. Unutmayın ki bu yeni motorun genel amacı antivirüs deÄŸil. Sadece bizim istenmeyen yazılım ilkelerimizle uyuÅŸmayan yazılımları kaldırıyor.’

Ne ÖÄŸrendik?

Google artık  bilgisayarınızı malware ve junkware yazılımlar dahil olmak üzere her türlü istenmeyen programdan korumak istiyor. Bu geliÅŸtirmelerle birlikte artık ayarlarınız daha güvenli olacak, indirmeleri daha güvenli yapabileceksiniz ve Google da zararlı yazılımları çabuk tespit edebilecek.

Ä°ÅŸte bugünün haberinden öÄŸrendiklerimiz;

- Google son olarak Chrome’un güvenlik özelliklerine üç yeni ekleme yaptı.

- Yeni özelliÄŸin hedefi insanların tarayıcılarını temiz hâlde tutmak ve kullanıcı deneyimini geliÅŸtirmek.

 

- Google aynı zamanda malware ve junkware gibi istenmeyen yazılımları kaldıran motoru da geliştirdi.