Malicious Apps In Play Store

.COM.TR - .NET.TR - .ORG.TR Domain Uzantıları Artık Belgesiz Alınacak

.tr uzantılı domainleri diğer ülke kodlu domainlere karşı oldukça geride bırakan belge sorunu çok yakında ortadan kalkıyor. En geç bu yıl Aralık ayı ilk haftası başlayacak olan belgesiz .tr domainler şimdilik .com.tr  .net.tr  .org.tr domain uzantılarını kapsamakta.

belgesiz com tr domain

Herhangi bir belge olmadan alınabilecek .tr uzantılı domainler;

BTK bünyesindeki TRABİS tarafından Kasım ayı sonu – Aralık ayı başı itibariyle devreye alınması planlanan proje domain sektöründe oldukça büyük bir hareketlilik oluşturacak. 11/10/2021 tarihinde toplam 444.623 adet domaine sahip olan TRABİS .com.tr - .net.tr - .org.tr domain uzantılarının belgesiz olmasıyla 2022 yılında 1500.000 (Bir milyon beş yüz bin) domain satışını hedeflemekte.

.COM.TR - .NET.TR - .ORG.TR Domain Uzantılarını Önce Gelen Alır

.tr domainler belgesiz dönemde önce gelen alır kuralına göre ilk kaydeden kişiye tahsis edilecek. Premium isimlerde herhangi bir kısıtlama olmayışı domain yatırımcıları, girişimciler, bireysel kullanıcılar ve işletmeler için büyük fırsat oluşturmakta.

Marka ihlallerin önüne nasıl geçilecek?

TRABİS tarafından oluşturulan UÇHS merkezlerine (Uyuşmazlık çözüm mekanizmasına başvuru merkezleri) ihtilaf konusu domain adresine, sahip olunan ya da ticarette kullanılan marka, ticaret unvanı, işletme adı ya da diğer tanıtıcı işaretlerle benzer ya da aynı olması durumunda itiraz başvurusu yapılabilecek.

Domain tescili yapan kişi veya şirketin bu domain adresi ile ilgili yasal bir hakkı ya da bağlantısının olmaması ve domain adresinin sahibi tarafından kötü niyetle tahsis ettirilmesi veya kullanılması durumunda .tr uzantılı domain marka veya şirket sahibine iade edilebilecek.

https://cheapssl.com.tr/secure/cart.php?a=add&domain=register

linkinden  tr uzantılı domain sipariş verebilirsiniz.