Malicious Apps In Play Store

Araştırma: Veri Çalınması Durumunda KOBİ’lerin Yüzde 66’ı Kapanır

Vipre tarafından yapılan yeni bir araÅŸtırma gösteriyor ki, olası bir veri sızıntısı durumunda KOBÄ°’lerin 3’te 2’sini felaket bekliyor.

VIPRE Security firması, geçtiÄŸimiz günlerde küçük ve orta ölçekli iÅŸletmeler – KOBÄ°’ler arasında bir anket düzenleyerek bu kurumların veri ihlali durumlarındaki risk düzeylerini belirledi. AraÅŸtırmada ortaya çarpıcı sonuçlar çıkarken, böyle bir durumun yaÅŸanması hâlinde iÅŸletmelerin yüzde 66’ının en az bir gün boyunca çalışamaz hâle geleceÄŸi dile getirildi.

Bu sonuçlar Ulusal Siber Güvenlik Ä°ttifakı’nın yaptığı araÅŸtırmalarla da (yüzde 60 olarak belirlemiÅŸlerdi örtüÅŸüyor.

Vipre, anketler için 250 farklı KOBÄ°’den bilgi teknoloji yöneticileriyle görüÅŸme yaparken, aynı zamanda ÅŸu sonuçlar da bulundu:

- Katılımcıların yüzde 23’ü her gün bir siber saldırıya maruz kalıyor

- BT Yöneticilerinin yüzde 68’i bu güvenlik raporlarını üretmekle görevli

- Fakat sadece yüzde 41’i çevrimiçi güvenlik panellerine eriÅŸebiliyor

VIPRE’nin araÅŸtırmasının amacı aslında yeni bir Bulut – Cloud güvenlik ürününü desteklemekti fakat aynı zamanda oldukça alakalı bir konu üzerine de ışık tutulmuÅŸ oldu: KOBÄ°’ler kesinlikle siber saldırılara karşı daha savunmasız durumda.

Aynı zamanda bu KOBÄ°’ler birinci hedef konumunda. Sebebi ise oldukça basit; küçük ve orta ölçekli iÅŸletmeler tam teÅŸekküllü bir güvenlik ekibi tutacak kadar kaynaÄŸa sahip deÄŸil ve kapsamlı güvenlik çözümleri koyamıyorlar. Symantec’in 2016 yılındaki tehdit raporlarına göre, geçen yılki siber saldırıların yüzde 77’sinde bu iÅŸletmeler hedef alınmıştı.

SSL konusunda uzmanız ve sunucularınızı maksimum düzeyde korumanıza yardım edebiliriz fakat diÄŸer yandan bu güvenlik önlemleri sadece belli saldırı vektörlerine karşı koruma saÄŸlıyor. EÄŸer küçük ya da orta ölçekli bir iÅŸletmeniz varsa, ÅŸifreli baÄŸlantıların ötesinde farklı güvenlik önlemlerine de yatırım yapmalısınız.

Dolayısıyla hatırlatalım, hem SSL sertifikaları hem de diÄŸer güvenlik önlemleriyle kendinizi güvence altına almalısnıız çünkü tek bir hata dahi felakete yol açabiliyor.

Ne ÖÄŸrendik?

Ä°ÅŸte bugünün haberinden öÄŸrendiklerimiz;

- VIPRE anketlerine göre KOBÄ°’lerin yüzde 66’sı tek bir veri ihlalinde devre dışı kalabilir

- Symentec’in 2016 yılı tehdit raporuna göre geçen yılki siber saldırıların yüzde 77’si KOBÄ°’ler üzerinde gerçekleÅŸti

- SSL’in de ötesinde güvenlik duvarı ve güvenli CDN’ler gibi önlemlere ihtiyacınız var