Malicious Apps In Play Store

Apple yüzünüzü uygulamalarla paylaşıyor, yeni bir mahremiyet endişesi !

Yüz ifadelerinizi taklit eden Poop uygulaması sadece bir baÅŸlangıç olarak görünüyor.

 

IPhone X’in  yüz haritalama teknolojisi  çok kompleks ve güzel bir mühendislik örneÄŸi fakat Apple ÅŸu ana kadar bir sürü uygulamayla yüzünüzü paylaÅŸmaya baÅŸladı. Bir fotoÄŸrafın ötesinde, iPhone X’in ön sensörleri, yüzünüzün 3D modelini yapmak için 30.000 noktayı tarıyor. Aslında bu iÅŸ Hollywood stüdyosu gerektiren bir animasyon iÅŸi ama uygulama bunu mikro saniyeler düzeyinde yapıyor.

 

Peki uygulamalar yüz veriniz ile ne  yapmak isteyebilir ? Depresyonda olup olmadığınızı anlamak için ifadelerinizi takip edebilirler. Cinsiyetinizi, ırkınızı ve hatta cinsel kimliÄŸinizi bile tahmin edebilirler. MaÄŸazalarınızda sizi gözlemlemek veya caddede yürürken yüzünüzü ellerindeki  diÄŸer verilerle birleÅŸtirebilirler.

 

Uygulamalar ÅŸu an  bu ÅŸeylerin çoÄŸunu yapmıyor. Ancak sorulması gereken esas soru Apple bunu durdurmak için yeterince önlem alıyor mu? Apple geçtiÄŸimiz günlerde uygulama izinleri ile ilgili  bir deÄŸiÅŸiklik yaptı ve yüz verilerine eriÅŸmek isteyen uygulamalar için  gizlilik politikası’nın onaylanması gerektiÄŸini duyurdu.( geliÅŸtiricilere de yüz verisini hangi amaçla kullanacağını soruyor )

 

Apple sözcüsü Tom Neumayr, ‘Mahremiyeti ve güvenliÄŸi çok ciddiye alıyoruz’ dedi. ‘Bu taahhüdü, Face ID verileri etrafında oluÅŸturduÄŸumuz güçlü teknik koruma ile iPhone X’deki Güvenli Enklav ve iOS’a yerleÅŸtirdiÄŸimiz diÄŸer pek çok teknik korumayla saÄŸlıyoruz.’ diye aktardı.

 

Amerikan Sivil Özgürlükler BirliÄŸi’nin politika analisti Jay Stanley ise ‘Oldukça endiÅŸelenmemiz gerekiyor’ dedi. Bugün olmasa bile, çok yakında  Apple’da olmasa bile Android’de kötü niyetli kullanımları göreceÄŸiz.’ dedi.

 

Yüzünüz etrafında oluÅŸturulan kafes  ve göz kapaklarınızda, aÄŸzınızda ve diÄŸer noktalarda oluÅŸturulan 52 benzersiz mikro hareket canlı olarak okunuyor.Apple ÅŸimdilik güvenli Enklav üzerinde oturum iÅŸlemi için kullanıyor fakat diÄŸer uygulamalar, bu verileri kendi sunucularına kaydedebilir.

 

Kendi 3 boyutlu çiziminizi görmek için, MeasureKit adlı  uygulamayı indirin ve bir iPhone X ile uygulamayı açın. Apple’ın hazırladığı yüz verilerini uygulamada görebiliyorsunuz. Uygulamanın yapımcısı Rinat Hanov, yüzünüzün bir modelini dışa aktarmanıza olanak tanıyan bir özellik eklemeyi planladığını ve böylece bir mini 3D çıktı alabileceÄŸinizi söylüyor.

 

 

 

Facebook ve Google, fotoÄŸraf hizmetlerine yüklediÄŸimiz resimdeki yüzleri tanımlamak için AI kullanıyor. (Biyometrik verileri koruyan birkaç eyaletten biri olan Illinois’de dava açılıyor.) Facebook’un duyguları temel alan bir içerik sunma konusunda bir patenti var ve Apple 2016’da duyguları saptamada uzmanlaÅŸmış Emotient adlı bir startup’ı satın aldı.

 

Kairos gibi ÅŸirketler ise kameraları kullanarak cinsiyet, etnik köken ve yaÅŸ ile insanların düÅŸüncelerini tanımlayan bir yazılım hazırlıyor. Son 12 ayda Kairos, reklamları ve ürünleri iyileÅŸtirmek isteyen müÅŸteriler için 250 milyon yüz okuduÄŸunu söyledi.

 

Åžunu unutmamak gerekiyor ki biyometrik verilerimiz çok kıymetli ve yüz verisi de bunlardan biri.